*Рушник, зображений на фото є СУЧАСНОЮ роботою, виконаною в традиції Обухівського "шитого" рушника і не є традиційним прикладом.

Проект "GNIZDO x Обухівський рушник"


Метою проекту є знайомство, осучаснення та популяризація одного із найцікавиших видів Українських рушників серед більш широкої аудиторії, привернення уваги до унікальності даного виду обрядового текстилю, знайомство із майстринями та їх роботами,  діджиталізація сучасних прикладів. 
Вихідним імпульсом для нашого проекту було знайомство з діячами ГО "Об'єднання майстрів "Творча Спадщина" та їх натхненною працею впродовж багатьох років над популяризацією Обухівського "шитого" рушника.
Ми вирішили росказати в чому унікальність, показати традиції вишивки та роботу талановитих майстринь, які продовжують вивчати та зберігати цей вид мистецтва.

Традиційний Обухівський рушник



   Традиційний Обухівський
рушник

 

Зберігається в Обухівському краєзнавчому музеї імені Юрія Домотенка

Особливості орнаменту

В основу орнаменту Обухівського рушника покладено головний символ української вишивки  – Дерево Життя (Древо Роду), яке зростає з квіткового горщика – вазона.
Воно зображується у вигляді пишної квіткової рослини з узагальненим квітами-листками великого розміру, що мають округлі або видовжені хвилясті форми.

 

Дерево Життя на Обухівському «шитому» рушникові має кілька ярусів квітів-листків.
Нижній ярус похилений донизу, наступні – тягнуться догори. Посеред стовбура знаходиться квітка. 

Вгорі Дерево Життя прикрашає велика Цар-квітка. Вона зустрічається у вигляді лілеї, квітки з пелюстками,  може бути круглою або овальною. 

Дрібних деталей не багато. Це, переважно «насінинки» і «листочки», які заповнюють простір між великими квітами-листками.
 

 Обухівське Дерево Життя опирається вазоном  на основу, яка завжди відокремлена від основної композиції тонким безконечником. Подібним безконечником обведено весь рушник по периметру. Елементи орнаменту, які розміщені в основі рушника, не повторюються в основній композиції.
 

Композиції протилежних кінців рушника з'єднані ламаними гілками.
Може бути поєднання ламаних гілок з великими  безконечниками. Слід зауважити, що між доріжками ламаних гілок і великих безконечників відстань маленька. Тло рушника повністю покрите вишивкою. Це стосується як центральної частини, де вишите Дерево Життя, так і поля на якому вишиті  з’єднувальні лінії (ламані гілки і безконечники).

 

На окремих рушниках зустрічаються пташки, що  розташовуються попарно ліворуч і праворуч від стовбура й повернені голівками одна до одної.  Пари пташок можуть знаходитись у будь-якій частині Дерева.

По ширині рушники прикрашені трьома або п’ятьма китицями.

Особливості вишивки

Назву «шитий» рушник увів до наукового обігу Іван ГОНЧАР.
Ймовірно Обухівські рушники називають «шитими», оскільки вони виконані виразною рельєфною вишивкою, яка щільно покриває тканину, та створює враження суцільно зашитого полотна.

Процес створення має три основні етапи: 

1 – нанесення контурів орнаменту на полотно за допомогою маркера по тканині (або в інший спосіб);

2 – обведення контурів орнаменту ниткою (шов «вперед голку»);

3 – заповнення обведених елементів орнаменту рушниковими швами.

 За бажанням майстра, порядок виконання може бути змінено: спочатку елемент орнаменту заповнюється рушниковими швами, лише потім ниткою обводиться контур. 

Заповнені рушниковими швами елементи орнаменту називаються виповненнями.
На Обухівському рушникові великі виповнення  переважно зашиваються гладьовими валиками (качалками), які чергуються з іншими двосторонніми рушниковими швами. Дрібні елементи – заповнюються гладдю по контуру.

 

Гладьовий валик (качалка) – суцільна лінія, товщиною від 5 мм до 20 мм, яка виконується прямою лічильною двосторонньою гладдю і покриває тканину вишивальною ниткою з обох боків. У межах одного виповнення гладьові валики розташовуються паралельно один одному. Крім декоративної, вони виконують функцію «схованки» для кінчиків вишивальних ниток.
 

Рушникові шви, які заповнюють простір виповнення між гладьовими валиками, виконуються комбінованими поєднаннями двосторонніх швів так, щоб лице і виворіт рушникового виповнення відтворювали візерунок. Для цього використовуються  вишивальні техніки: «вперед голку», пряма двостороння гладь, коса двостороння гладь, гладь по контуру, лічильна гладь, штапівка двостороння, двобічний хрестик.
 

Обухівський «шитий» рушник вишивається крученими вовняними чи бавовняними нитками червоного кольору. Інколи додаються інші кольори, а саме, синій, зелений, охристий тощо.

 

Ми маємо велику честь представити вам роботи сучасних майстринь, які створені в традиціях Обухівського "шитого" рушника.

Всі майстрині постійно беруть участь у виставках майстрів народної творчості та виставках національного рівня, демонструючи свої рушники не лише в Україні, а й за її межами, в тому числі у Болгарії і Туреччині. Вони також є учасниками виставок Національної спілки майстрів народного мистецтва України "Кращий твір року".
Таким чином Ви зможете підтримати майстринь, які продовжують старовинне ремесло та стати власником частини культурного надбання.
Всі роботи є абсолютно унікальними, в єдиному екземлярі, зроблені вручну.
На виготовлення одного рушника йде від 6 місяців роботи майстрині.


Всі описи та інформація надана беспосередньо майстринями і залишається незмінною.

Зауважимо, що всі зроблені фотографії та відео в рамках проекту є зображеннями СУЧАСНИХ робіт, виконаних в традиції Обухівського "шитого" рушника і не є прикладами повністю традиційного рушника. 

 

Рушник «Сварга Роду Небесного»

Оберіг на захист Роду і благополуччя

Фабричне лляне полотно, бавовняні кручені нитки, двосторонні рушникові шви

Розмір: 294 х 46 см

Ціна: 17000 грн

Надія ПОЛІЩУК, член Спілки майстрів 
народного мистецтва України

ПРИДБАТИ

Фантазійний Рушник у стилі Обухівського

Фабричне лляне полотно, бавовняні кручені нитки, двосторонні рушникові шви

Розмір: 220 х 35 см

Ціна: 14000 грн

 

Пані Ірина вишила цей рушник у рік народження внука. Сам орнамент вона повторила зі старовинного рушника іншого регіону, але заповнення елементів зробила близькими до Обухівської традиції.

 

Ірина Оніщук, член Спілки майстрів народного мистецтва України, 2016 рік

ПРИДБАТИ

Рушник «Геометрія Всесвіту»

 

Оберіг сімейного благополуччя, достатку та гармонії

 

Фабричне лляне полотно, бавовняні кручені нитки, двосторонні рушникові шви

Розмір: 240 х 35 см

Ціна: 16000 грн

 

Вероніка Поліщук

ПРИДБАТИ

Рушник «Боже Благословення»

Оберіг на щасливу долю, на здоров’я та радість буття

 

Фабричне лляне полотно, бавовняні кручені нитки, двосторонні рушникові шви

Розмір: 302 х 47 см

Ціна: 19000 грн
 

Надія Поліщук, член Спілки майстрів народного мистецтва України

ПРИДБАТИ

Всі права захіщено. Будь яке використання елементів або повністю фото, відео, тексту заборонено авторським правом без узгодження з авторами.
Всі роботи, зображені на фото є сучасними і виконані в традиції Обухівського рушника.
Всі описи робіт надано майстринями та використано без змін. Всі описи про традицію рушника надано членами ГО "Об'єднання майстрів "Творча Спадщина" і залищено без змін.
Проект не носить комерційний характер, всі вказані ціни є прямими від майстринь і будуть в повному обсязі передано їм.
 
Обухівські рушники в Instagram - obukhivskiishitii
Фотографиня: Марі Губачова

*Посилання клікабельні
 

  • Сайт
  • Крамниця